Rozmiestnenie stolov

K napísaniu tohto blogu ma inšpirovali nevesty na portáli www.mojasvadba.sk v diskusii o rozmiestnení stolov na svadobnej hostine. Pri práci kameramana a fotografa na svadbách, oslavách a firemných podujatiach sa častokrát stretávam so situáciou, keď je rozmiestnenie stolov nie najvhodnejšie. Pri tvorbe zasadacieho poriadku sa samozrejme prihliada na mnoho aspektov (kto s kým môže/nemôže sedieť, usadenie mladomanželov, rodičov, blízka/vzdialená rodina a pod.). Je to náročná úloha urobiť to dobre. Aj keď nerád veci komplikujem, rád by som pridal jeden aspekt - kameraman a fotograf. Na nás sa totiž takmer vždy zabúda. A pri tom by sme sa mali dostať k mladomanželom čo najbližšie, aby sme mohli čo najlepšie zachytiť dôležité momenty svadobného dňa. Ťažko je však plniť túto úlohu, ak sa k mladomanželom (prípadne oslávencovi, či iným dôležitým osobám na podujatí) nevieme dostať alebo na ich mieste nie sú najvhodnejšie svetelné podmienky.
Rád by som teda navrhol zopár bodov, nad by bolo vhodné zamyslieť sa:
1. Svetlo - alebo skôr protisvetlo. Ak sa totiž oslava nachádza v tmavšej miestnosti, kde sú okná iba z jednej strany, neumiestňujte dôležitých ľudí chrbtom k oknu. V protisvetle sa zle fotí a aj točí - na obraze sú buď siluety alebo je pozadie prepálené až tak, že môže vytvárať nepekný svetelný presah. Aj keď to fotograf preblisne (čo by samozrejme profesionál mal zvládnuť), kameraman sa s tým musí trápiť, lebo aj keď má svetlo na kamere, to nikdy nebude také silné ako je slnko z vonku.
Druhý problém súvisiaci so svetlom je to, že v miestnosti bude určite rozsvietené svetlo (lebo okná z jednej strany sú málo). Na 99% sa používa v interiéri žlté svetlo (žiarovky, žiarivky, ledky), no z vonka ide "modré" slnečné svetlo. Čo robí na obraze nepekný prienik a buď obraz modrý alebo žlto-červený. A ak je postava chrbtom k oknu, tak sa z tváre stane nechutná tmavá zmes rôznych farieb. Tá sa do korigovať v postprodukcii, nikdy to však nebude dokonalé. Ak je to totiž raz zle nasnímané, tak to už nik neopraví. A nemyslím, že by niekto chcel mať len čiernobiele fotky alebo aj video z oslavy :)

Tu je príklad- pleťovka do žlta a keď som ju vyvážil, tak okno a všetko od neho škaredo modré.


Preto odporúčam usádzať mladomanželov tvárov k oknu alebo aspoň zboku. Prípadne ak musia sedieť pri okne, tak za nimi zatiahnuť závesy alebo urobiť ozdobnú fotostenu.
Výnimkou je, ak je oslava napríklad v zimnej záhrade, kde je viacero stien presklenných, čo umožní dostatočný prísun svetla z vonku a nie je teda potrebné svietiť "žltými žiarovkami". Ak je dostatočný prísun svetla, aj postavy sediace pri okne by mali byť dostatočne osvetlené.

2. Prístup - alebo dostupnosť dôležitých osôb. Zoberme si mladomanželov a najhoršiu variantu rozmiestnenia stolov do O alebo štvorca. Do stredu sa vôbec dostať nedá a fotografovi a kameramanovi teda oastávajú 2 možnosti- buď to snímať nadiaľku cez stoly alebo z uhla. Ja by som skúsil aj aj. No ak sa to sníma na diaľku, tak bude záznam roztrasený (lebo je to nazoomované) a bude tam mať ľudí a všetok bordel na stole. Ak sa to bude snímať z uhla (zboku), tak to nebude vyzerať dobre, lebo sa budú nevesta a ženích prekrývať a väčšina fotiek bude z profilu. Zároveň ostáva menej priestoru na manipuláciu a budú si fotograf a kameraman automaticky zavadzať. Ak by sa rozhodli, že to budú snímať každý z inej strany, tak sa zase budú snímať navzájom.


Podobne je to aj pri rozmiestnení stolov do I. Na poslednej svadbe som musel poprosiť ľudí, ktorí sedeli podomnou, aby počkali s naberaním polievky, kým si nanesnímame mladomanželov. Bola to dosť nepríjemná situácia, aj keď hostia boli ohľaduplní a počkali, no niekoho by sa to mohlo dotknúť.

Najlepšie rozmiestnenie stolov je buď do U, L alebo prerušeného T. Prerušené T (znie trochu divne :) ) znamená, že medzi dlhšou a kratšou časťou je medzera, aby sa tam dalo prejsť. Podobnú medzeru by som vytvoril aj pri U alebo L. Uľahčuje to prístup k mladomanželom. A myslím, že to ocenia aj hostia sediaci bližšie k vrcholu stola, keď nebudú musieť dookola obchádzať ostatných sediacich hostí.

Pozor aj na vzdialenosť stoličiek od steny. Predsa len poza sediacich by mali prejsť hostia a aj obsluhujúci presonál.

Najideálnejšie sedenie je pri manších okrúhlych stoloch (napríklad po 10 ľudí). Tam je ideálny priestor na presúvanie a umožňuje do robiť pekné jazdy od ľudí k mladomanželom alebo na parket.


A keď sme pri parkete - veľkosť a počet ľudí by mali byť priamoúmerné - čím viac ľudí, tým väčší parket. Na malom parkete trpia tanečníci a aj kameraman s fotografom.

Myslím, že moje postrehy k sedeniu na svadbe uľahčia život nie len kameramanovi a fotografovi, ale učrite ich ocenia aj hostia a obsluhujúci personál.

A čo sa týka miesta na sedenie pre kameramana a fotografa, tak tu sa názory líšia. Sedieť pri hosťoch alebo pri muzike? Aj jedna a aj druhá možnosť majú svoje výhody.

Ak sedíme pri hudbe, tak je vyššia pravdepodobnosť, že budeme vedieť o tom, čo sa chystá a teda nám nič neújde (čo sa stáva hlavne na svadbe, kde nie je profi starejší a teda začne napríklad príhovor bez kamery). No ak nás usadíte k hosťom, tak máme šancu spoznať sa s nimi, zblížiť a odbúrať tak bariéru odcudzenia. Hostia sa na nás prestanú pozerať ako na "kazičov zábavy" a sú k nám otvorenejší a lepšie reagujú na kameru alebo foťák.