Koľko stojí kameraman / fotograf a prečo?

         Každý človek sa počas života dostane do situácie, keď potrebuje využiť služby kameramana alebo fotografa, prípadne oboje. Či už je to svadba, stužková, prvé sväté prijímanie, konfirmácia, rodinná akcia, firemné podujatie alebo iná udalosť. Aj keď chce každý mať na udalosť čo najkrajšiu spomienku, hlavným kritériom pri výbere kameramana / fotografa je vždy cena. Nikto predsa nechce míňať viac, než musí (to je logické :) ). Preto si záujemca urobí prieskum trhu. Ako prvé zadá do google kľúčové slovo "kameraman na ...", prípadne "fotograf na ...." (odporúčam aj portály ako weddbox.sk alebo hladamfotografa.sk). Klikne na prvých pár výsledkov. Na stránke však nenájde cenník a tak pošle požiadavku na cenovú ponuku, samozrejme po tom čo si pozrie prácu kameramana / fotografa. Keď sa však vrátia cenové ponuky, zabudne na ukážky prác a vyberá podľa ceny. Častokrát pri tomto prvom kritériu končí výber. Veď je predsa zbytočné platiť o sto a viac eur drahšieho, keď "rovnakú" robotu urobí aj ten lacnejší. Urobí, ale ako? Tu si pomôžem prirovnaním s kúpou jazdeného auta. Máme auto rovnakej značky, rovnakého typu, rovnaký ročník s rovnakou výbavou. No jedno stojí 4000 € a druhé 5500€. Prečo? Veď sú podobné vo všetkom. Na prvý pohľad to tak vyzerá. Keď sa však prevezieme v oboch, odrazu zistíme, že v tom lacnejšom nefunguje na pravej strane elektrické sťahovanie okna. Nevadí, maličkosť. Potom zistíme, že niečo buchoce na prednej náprave. Vybytý čap na ramene. No dobre, to ešte dáme vymeniť, aj tak to nie je 1500€. Potom zistíme, že auto síce má klimatizáciu, ale nefunguje. Oprava 500€. Ale veď sa dá jazdiť aj bez klimatizácie (v lete ju budeme spomínať každý sparný deň). Po pár sto kilometroch zistíme, že motor bol zle udržiavaný a rád si pochutná na oleji. No keď sa predchádzajúci majiteľ nestaral o motor, čo tam ešte nájdeme? Turbo je tiež na odchode, ďalších 700€. K autu nie sú zimné pneumatiky, 250€ (aj s prezutím). Rozvody boli kedy menené? Ešte neboli? 400€. Auto zle štartuje v zime. Ach jaj, žhaviče. A toto čo všetko ešte nebolo menené? Nevieme, lebo servisná história je históriou a nám ostáva len hádať, čo budeme opravovať najbližšie. A vtedy si spomenieme na to isté auto, ktoré stálo o 1500€ viac, ale malo servisnú históriu, kde boli zapísané všetky opravy.
Rovnako to funguje aj s prácou kameramana / fotografa. Lacnejší neznamená lepší. Súhlasím s tvrdením, že netreba zbytočne míňať a platiť za predražené služby. Čo je však predražené v oblasti služieb kameramana / fotografa? 500€? 800€? 1500€?

Toto je jadro, ku ktorému som sa chcel dopracovať. Tu sa totiž dostávame k podstate fungovania väčšiny kameramanov / fotografov - odviesť čo najlepšiu prácu, aby som sa ňou mohol prezentovať. Každý z nás (kameramanov / fotografov) sa totiž svojou prácou rád pochváli a zároveň je rád, ak sa mu za odvedenú robotu dostane uznanie. Preto profesionál robí v rámci možností maximum, aby uspokojil klienta a zároveň svoje nároky.
A ako spoznať profesionála? Existuje niekoľko kritérií:
1. Má svoju stránku, kde prezentuje svoju prácu.
2. Jeho práca má svoju úroveň a nebude sa za každú cenu prezentovať kvantitou, ktorej chýba kvalita. Aj keď ukážok nebude hŕba, určite sú tým, na čo je hrdý.
3. Technické vybavenie a spôsob práce. Z fotiek či videa sa dá vyčítať akým vybavením disponuje kameraman / fotograf. Či používa jeden alebo viac svetiel alebo bleskov. Či robí sám alebo sú viacerí. Či používa stabilizátor, rameno alebo slider.
4. Spôsob komunikácie s klientom. V prvom rade, či je jeho prístup odmeraný a strohý alebo ľudský a na úrovni. Tu by možno niektorý kolegovia a aj klienti mohli namietať, že nie každý má čas rozpisovať sa. Zamyslime sa však nad prístupom- ak nemá čas odpisovať, bude mať čas na akcii venovať sa nám patrične? No ak si nájde čas a odpíše na Vaše otázky, tak aj na akcii sa bude snažiť plniť Vaše požiadavky. U správneho profesionála by ste mali mať pocit, že ste pre neho jedineční.
5. Ak Vám napíše cenu bez toho, aby sa zaujímal o čo sa jedná, v akom časovom rozpätí, kde a aká je Vaša predstava, tak to asi nebude v poriadku. Tu sa dostávame k otázke, ktorá napadla isto mnohým klientom- "Prečo na stránke, nie je jednoducho cenník služieb, podľa ktorého si viem vypočítať, čo ma koľko bude stáť?". Odpoveď je jednoduchá- lebo služby kameramana a fotografa sa nedajú oceniť konkrétnou sumou, napríklad svadba - 500€, stužková 700€ a podobne. Vždy totiž záleží na požiadavkách klienta a na akcii, ktorú treba zaznamenať. Ako príklad si zoberme najčastejšiu udalosť - svadbu. Niektoré nevesty by chceli, aby ich kamera a fotograf sprevádzali počas ich svadobného dňa všade- kaderníčka, kozmetička, obliekanie, fotenie, výtanie hostí, odobierka, celý obrad (aj s kázňou), gratulácie, presun, príchod na hostinu, výzdoba sály / hotela, príhovor, prípitok, mladomanželský tanec, rodičovský, zábava, krájanie torty, ohňostroj, únos nevesty, prípitky pri stoloch, prezliekanie, pýtanie venčeka, nevestin tanec, zase zábava... Na čítanie je toho veľa. A pre kameramana / fotografa je to ešte viac. Vtedy môže mať pracovný deň aj 20 hodín. No nájdu sa aj takí, ktorým stačí odobierka, obrad, zábava a nevestin tanec, čiže cca 10 hodín. Taktiež záleží od počtu ľudí, ktorí sú v tíme. Ak robí kameraman / fotograf sám, tak platíte jedného človeka. Ak však chcete napríklad video na 2 kamery, tak automaticky pribudne človek, lebo jeden kameraman nedokáže adekvátne obslúžiť dve a viac kamier. Ak to tvrdí, tak potom je kúzelník :)
Mnoho fotografov zároveň ponúka možnosť fotenia pri foto stene (ktorú si donesú), prípadne "fotobúdku", rekvizity a pod. Fotenie štylizovaných fotiek v deň svadby alebo celodenné fotenie v iný deň, to znamená cestu naviac. A tu sa dostávame k ďalšiemu kritériu - vzdialenosť, kam treba cestovať. Väčšina kameramanov / fotografov ponúka svoje služby v rámci celého Slovenska. No nájdu sa aj takí, ktorí postkytujú služby cezhranične. A či už nikde ideme autom alebo liedadlom, všetko niečo stojí.

Nemôžme zabudnúťna výstup- to znamená na čom dostanete výsledok práce. Dnes sa už točí vo full HD rozlíšení (1920 x 1080 pixelov) prípadne 4K (3840 x 2160 pixelov). Také rozlíšenie však nemôžte odovzdať na DVD. Pretože DVD formát podporuje len PAL rozlíšenie (720 x 576 pixelov). Preto sa dnes používajú USB kľúče, kde môžete odovzdať video v patričnom rozlíšení a kvalite. Prípadne aj s fotkami. Ja zvyknem pri svadbe odovzdávať 2 x USB kľúč v obale s potlačou. Ak si však zoberieme stužkovú, tak 2 kľúče by boli málo. Preto cenotvorbu pri stužkovej ovplyvňuje aj počet žiakov, ktorý určuje počet USB kľúčov.
Nedá sa teda jednoznačne dopredu určiť, aké nároky má klient a ako ďaleko treba cestovať, aby sme mohli stanoviť pevný cenník na stránke.

A keď už Vám niekto stanoví cenu, tak prečo takú? Častokrát sa stretávam s argumentom, že za deň roboty si pýtam veľa. V prvom rade deň roboty je podľa zákoníka práce 7,5h. Nemal som však ešte svadbu či stužkovú, ktorá by trvala 7,5 hodiny :) Ako som písal vyššie, svadobný deň sa pohybuje v rozmedzí 10 - 20 hodín, čo môže byť 2,5 pracovného dňa. Ja však nepracujem iba ten jeden deň. Moja práca začína oveľa oveľa skôr. A to kúpou techniky. V cene je teda aj amortizácia techniky. No správna cenotvorba nepočíta len s opotrebením už kúpenej techniky, ale aj s kúpou novej, lebo každý chce napredovať po technickej stránke. A nemôžem predsa 4K video nakrúcať na páskovú kameru z 2004 :) Technika nie je len kamera či fotoaparát, ale všetko príslušenstvo k tomu (statív, svetlá, stabilizátor, blesk, optiky, batérie, pamäťové karty a pod.), počítač a software na spracovanie a v neposlednom rade auto, aby sme sa mohli dostať na podujatie a späť domov so všetkou technikou. Hromadnou dopravou je to nemožné.

Vráťme sa ale k času strávenom na jednom projekte. Napríklad svadba- práca začína deň pred prípravou techniky - nabiť baterky, skontrolovať funkčnosť všetkých aparátov, očistiť optiku, pripraviť karty. To zaberie niekedy aj pár hodín. Samotný deň svadby začína doma- naložiť techniku a potom sa bezpečne prepraviť na miesto nakrúcania. Ak mám teda byť v Poprade o 11:00, z domu (Medzibrod, okr. Banská Bystrica) musím odchádzať o 9:00 a vtedy začína moja práca. Na miesto sa snažím prísť v predstihu, aby som mal čas obhliadnuť si ho, porozprávať sa so snúbencami (teda aspoň s nevestou), dohodnúť si približný program (aj keď ten sa dodržiava málo kedy) a spoznať aspoň trochu ľudí, s ktorými budem pracovať, ich osobnosti a predstavy. A potom sa môžeme pustiť do práce, to znamená reagovať na dianie flexibilne, vyhodnocovať svetelné podmienky, predpokladať pohyb a správne zvoliť uhol kamery a popritom plniť aktuálne požiadavky mladomanželov alebo hostí.
No moja práca nekončí keď vypnem nahrávanie alebo spravím poslednú fotku. Ešte sa musím prepraviť domov. A následne musím spracovať materiál a vytvoriť z neho to, čo bude najlepšie vystihovať predstavy klientov. To je práca na niekoľko dní (cca 5 dní). Takže pri práci na videu strávim v priemere
7 - 8 pracovných dní. Rovnaký čas v strávim aj pri práci na fotografiách.
K nákladom na prácu samozrejme treba započítať aj elektrinu, lebo bez nej by som toho veľa nespravil.
To však nie je všetko. Pomôžem si príbehom s Picassom. Len tak si skicoval v parku, keď ho spoznala jedna žena a opýtala sa ho, či by nenaskicoval jej portrét. Dal si chvíľu na čas kým sa na ňu pozrel, nedával hneď pero na papier. O pár ťahov neskôr bol hotový. Bola očarená, keď tú skicu videla a tak sa hneď opýtala, koľko mu je dlžná. "5000 frankov", odpovedal Picasso. Dáma sa ihneď pýtala, prečo tak veľa keď mu to zabralo len niekoľko sekúnd. Picasso však odpovedal: "Nie madam, zabralo mi to celý život."

Každý tvorca musel počas svojho života zbierať skúsenosti a učiť sa svojim zručnostiam a klient si kvôli tomu jeho služby objednáva. A myslím, že sa zhodneme na tom, že skúsenosti sú neoceniteľné. Skúsenosti nie sú len prax, ale aj sledovanie noviniek v oblasti techniky a nových trendov v oblasti práce s videom či fotografiou, aby naša práca nevyzerala ako z roku 1995 :)
Cenu si teda môžete predstaviť v takejto rovnici:

A pri tom sú mnohí kameramani / fotografi živnostníci, čiže si musia platiť aj odvody a dane.
Verím, že Vám tento blog aspoň trochu priblížil prácu kameramana / fotografa a to, prečo stojí naša práca toľko, koľko stojí. Spomeňte si preto na moje slová, ak budete znova hľadať kameramana alebo fotografa.

Viac o cenotvorbe freelancera, teda človeka ktorý sa musí uživiť sám, nájdete v tomto videu: